13-15.05.2019 - Próbny egzamin ósmoklasisty dla klasy 7 23.05.2019 - Zebrania i konsultacje dla rodziców do 24.05.2019 - Wystawienie propozycji ocen rocznych do 7.06.2019 - Wystawienie ocen rocznych

KONKURS GEOLOGICZNO-ŚRODOWISKOWY

Zapraszamy do wzięcia udziału w XX edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno - środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro", odbywającego się w 2019 roku pod hasłem: POTĘGA ŻYWIOŁÓW ZIEMI

Zapraszamy uczniów klas IV i V do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Temat konkursu:

Mieszkamy na planecie żywiołów. Staramy się je poznać, zrozumieć, a nawet okiełznać
i wykorzystać ich moc. Z pewnym wyprzedzeniem i w miarę precyzyjnie potrafimy już dziś przewidzieć wylewy rzek, uderzenia huraganów, a nawet upadek meteorytu, ale kataklizmy natury geologicznej często pozostają dla nas tajemnicą niemal do ostatnich sekund przed ich nadejściem. Wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, fale tsunami to fascynujące i jednocześnie przerażające spektakle przyrody, uwalniające w ułamkach sekund niszczycielską energię, która przypomina nam o potędze żywiołów i bezradności człowieka wobec sił natury. W długiej, liczącej około 4,6 miliarda lat historii Ziemi zjawiska te zdarzały się wielokrotnie. Właściwie od momentu, kiedy Ziemia ostygła i utworzyła się jej twarda skorupa skalna, podlegała ona nieustannym zmianom zachodzącym pod wpływem żywiołów obdarzonych ogromną siłą – destrukcyjną, ale też twórczą. Zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości kształtują one oblicze
świata! Drogi uczestniku konkursu. Puść wodze swojej wyobraźni, fantazji i udaj się w podróż, której celem będzie spotkanie z najpotężniejszym Twoim zdaniem z żywiołów, który najmocniej odcisnął swoje piętno w wyglądzie naszej planety lub spowodował największe jej spustoszenie. Raporty z wyprawy prześlijcie nam w formie prac plastycznych. Powodzenia!

Tematy prac pisemnych dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum:
Temat 1 — Jak żywioły wpłynęły na naszą historię?
Uwielbiamy czytać o wielkich erupcjach wulkanicznych sprzed milionów lat, które doprowadzały do masowych wymierań, o wysokich falach powodziowych, o sile zdolnej przenieść głazy wielkości autobusów na wiele kilometrów, czy o upadkach meteorytów wybijających kratery o średnicy 150 km. Zdawać by się mogło, że takie katastrofy to już przeszłość, że nie zdarzają się już teraz. Ale czy naprawdę wszystkie superwulkany zasnęły, a działalność tektoniczna zamarła odkąd na Ziemi pojawił się Homo sapiens? Wybierz jedno zdarzenie z naszej bliższej lub dalszej historii, kiedy to żywioły zdecydowały o tym, jak potoczyły się dalsze losy ludzkości i/lub zachowały się w naszej pamięci po dziś dzień.
Temat 2 — Okiełznać żywioły Ziemi – czy to możliwe?
Może nam się to podobać lub nie, ale jedno jest pewne – żyjemy na planecie żywiołów! Od zarania dziejów jesteśmy świadkami wielkich, naturalnych kataklizmów wywołanych przez ogień, wodę, powietrze i siły drzemiące we wnętrzu Ziemi. Staramy się je badać, poznać, przewidzieć, zgłębić ich tajemnice, a nawet okiełznać i wykorzystać ich moc oraz energię. Który z żywiołów stanie się w najbliższym czasie sprzymierzeńcem człowieka (lub już nim jest) – siłą napędową całej naszej rzeczywistości, rozwoju przemysłowego i gospodarczego. Uzasadnij swój wybór.
Temat 3 — Żywioły Ziemi
Według jednej ze współczesnych definicji żywiołem jest „potężne lub groźne zjawisko naturalne”, czyli… wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, tsunami. W tym miejscu oddychamy z ulgą, bo w Polsce nam nie grożą. Niestety my także mamy żywioły, które zwykle powolnie, nie buchając ogniem sieją zniszczenie. Są nimi np. powodzie i erozyjna działalność rzek, niszczenie ale i budowanie brzegów Bałtyku, miejscami we współpracy z wiatrem oraz osuwiska, których tylko w Karpatach jest kilkadziesiąt tysięcy. Niektóre z nich są wywołane przez człowieka, jak Dżinn wypuszczony z butelki. Znajdź informacje o takich zdarzeniach, albo osobiście przeprowadź obserwacje a ich opis przedstaw w konkursie.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie http://konkurs.pgi.gov.pl/

Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym (dostępnym na stronie konkursu) należy dostarczyć do 14 marca do P. Katarzyny Sawirskiej.