13-15.05.2019 - Próbny egzamin ósmoklasisty dla klasy 7 23.05.2019 - Zebrania i konsultacje dla rodziców do 24.05.2019 - Wystawienie propozycji ocen rocznych do 7.06.2019 - Wystawienie ocen rocznych

PROGRAMOWANIE W C++ W NASZEJ SZKOLE

Podejmując się uczenia programowania w naszej szkole, miałem wiele wątpliwości, zastanawiałem się, czy uda mi się znaleźć osoby, które zainteresuję i odpowiednio zmotywuję do nauki programowania w C++.  

Moje obawy szybko zniknęły i ucieszyłem się, jak, pojawiło się na pierwszym spotkaniu wiele młodych, inteligentnych osób, z wielkim sercem do nauki tego języka.

Radość moja była tym większa, że były to głównie osoby z klas piątych, ale są też osoby z klas ósmych.  

Nauka programowania wymaga od początkujących programistów przede wszystkim olbrzymiej motywacji, cierpliwości i znajomości matematyki rozwijającej logiczne myślenie.

Wspomniałem o motywacji, dlatego że podczas nauki łatwo się zniechęcić, często uczniowie chcą zrobić krok z parteru na czwarte piętro, inaczej mówiąc po kilku lekcjach chcą pisać gry w 3D z dźwiękiem typu Wiedźmin. A tak się nie da, trzeba mieć w sobie dużo cierpliwości i chęci utrwalania wiedzy poprzez pisanie programów wykonywanych na zajęciach i samodzielnej próbie ich modyfikowania, czytaniu książek, oglądaniu tutoriali, różnego rodzaju opracowań w Internecie, praca i jeszcze raz praca. Tylko takim sposobem możemy dojść do poziomu autorów wspomnianych gier.

W naszej szkole są osoby, które podążają tą ścieżką, należy do nich Kacper Musiałowski z klasy VIIIC, naukę zaczął w tym roku, a zrobił bardzo duże postępy, jego motywacja i zaangażowanie spowodowały, że sam pisze już niełatwe programy a modyfikuje inne. Kacper może być przykładem dla innych uczniów. Jestem z niego bardzo dumny i cieszę się, że spotkałem na swojej drodze takiego ucznia. Jestem pewny, że jeżeli inni uczniowie pójdą jego śladem, mają dużą szansę na stanie się programistami.

Na zajęcia z programowania uczęszcza również Nikola Wojciechowska z klasy VIII B i Wojciech Gwizdalski z klasy VIII C, którzy mocno zaangażowali się w naukę języka C++ i osiągają w tym pewne sukcesy.

Na szczególną uwagę zasługują też uczniowie z klas piątych, tacy jak Adrianna Popławska, Julia i Patrycja Kozakiewicz, Nadia Śmigiel, Bartosz Płaza, Ignacy Chrząstowski, którzy są na etapie modyfikacji programów. Pomimo młodego wieku dysponują dużą wiedza i umiejętnościami z zakresu programowania. Jeżeli będą utrwalać zdobytą wiedzę w domu i korzystać z innych źródeł, mają otwartą drogę do znacznego rozwoju  w dziedzinie programowania.

Szanowni rodzice, macie wspaniałe dzieci, wspierajcie ich w nauce programowania, pamiętając, że programista uczy się całe życie, a nie chwilę. Zauważycie z czasem, jak bardzo  Wasze dzieci się rozwiną i zmienią, ponieważ nauka o algorytmach i programowaniu ma znaczący wpływ na uporządkowanie w myśleniu i działaniu.  

Nie zmarnujmy zatem  takiego potencjału, jaki w nich tkwi.

Wkrótce po utworzeniu własnej strony internetowej będę zamieszczał  na niej informację o C++, ciekawe programy oraz zadania do wykonania.

W przyszłości zorganizujemy międzyszkolny konkurs z programowania w C++.

Nauczyciel Informatyki

Andrzej Zych